Poradnia

O mnie ...

1

 Kompetencje

Posiadam stopień naukowy doktora nauk medycznych, dyplom z zakresu żywienia człowieka i dietetyki oraz stopień magistra ochrony środowiska. Przez wiele lat pracowałam jako adiunkt Katedry Ekologii Człowieka Wydziału Biotechnologii Nauk o Środowisku KUL.

2

Zainteresowania

Główne moje zainteresowania obok ekologii człowieka to środowiskowe uwarunkowania zdrowia człowieka, promocja zdrowia, zarządzanie zdrowym stylem życia ze szczególnym uwzględnieniem diety, przy czym najbardziej interesuje mnie dieta jako czynnik kształtujący prozdrowotny styl życia.

3

Wiedza i pasja

Wiedzę akademicką łączę z pasją promowania właściwej diety w stylu życia jako najważniejszego czynnika (bo w ponad 50%) wpływającego na stan zdrowia każdego z nas. Chcę dzielić się z Państwem swoją wiedzą z zakresu dietetyki, a w szczególności roli właściwego odżywiania w profilaktyce chorób cywilizacyjnych typu: otyłość, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, alergia i nietolerancja pokarmowa. W wielu przypadkach ww. chorób zastosowanie podanych zasad może zahamować rozwój choroby w ich pierwszej fazie.

Serdecznie zapraszam.

Rekomendacje

... i trochę o poradni

Moja poradnia to nie sieciówka, która zaproponuje Ci "cudowny specyfik" na odchudzanie. Chcę Cię raczej zachęcić do wspólnej pracy nad Twoją dietą, która poprowadzi Cię do znacznie lepszego samopoczucia, poprawy komfortu życia. Oczywiście mogę przygotować Ci indywidualny jadłospis, jednak uważam, że to nie jest najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Zdecydowanie lepiej będzie jeśli nauczę Cię jak samemu przygotować sobie dietę najlepszą dla Ciebie.

Nawet jeśli to zabrzmi górnolotnie, wierzę, że odpowiednia dieta pomoże Ci o wiele bardziej niż się spodziewasz.

Właściwa dieta wraz z aktywnością fizyczną to podstawowe elementy składowe zdrowego stylu życia. Jak wynika z badań epidemiologicznych za stan naszego zdrowia w ponad 50% odpowiedzialny jest preferowany przez nas styl życia.

Zdrowy styl życia to nie chwilowe zrzucanie kilogramów, ale prze wszystkim  wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych, które stopniowo będą zmieniać Państwa samopoczucie na lepsze. Ilość i jakość posiłków wpływają nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na zdrowie, dobre samopoczucie zarówno fizyczne i psychiczne.

Przy czym należy mieć świadomość, że obecnie żyjąc w ciągłym pośpiechu i stresie zaniedbując liczbę posiłków, jedząc rzadziej dochodzi do spowolnienia przemiany materii.  W sytuacji gdy się głodzimy nasz organizm dostosowuje się do funkcjonowania przy mniejszej liczbie kalorii, spowalniając przemianę materii. A to często oznacza, że gdy skończymy dietę w drodze kompensacji będziemy systematycznie nabierać wagi. Konsumując produkty wysoko przetworzone, pozbawione składników odżywczych lub zawierające sztuczne barwniki, aromaty itp. nasze ciało robi co może, żeby przetrwać z tymi obcymi substancjami, zwalniając metabolizm i minimalizując szkody dla organizmu jako całości. Dodatkowo przy braku odpowiedniej aktywności fizycznej konsekwencją spowalniania przemiany materii będzie nadwaga czy otyłość, a ta jest już stanem predysponującym do wielu chorób dieto-zależnych.

Pierwszym krokiem dietoterapi nie jest zmiana diety ale zmiana Państwa przekonań dotyczących diety i stylu życia. Dopiero po zmianie przekonań można przejść do budowania nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Pamiętajmy, że zmiana sposobu naszego odżywiania zaczyna się nie na talerzu ale już w głowie. Stąd nasze myślenie, to podstawa sukcesu. A wysiłek jaki włożymy w zmianę sposobu odżywiania będzie procentować objawami większej energii każdego dnia, większej odporności na choroby a przede wszystkim dobrym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Podsumowując - w praktyce zdrowe nawyki żywieniowe zmniejszają ryzyko chorób i zwiększają szanse długie i szczęśliwe życie.

Dietetyk na podstawie wywiadu zdrowotnego i żywieniowego oraz analizy składu ciała na profesjonalnym sprzęcie pomiarowym Analizator składu ciała) opracuje dla Państwa plan posiłków indywidualne zalecenia żywieniowe.

Serdecznie zapraszam,

Beata Nakonieczna

read more